Zehra Uyanik
09:30-17:00
Lebib Yalkın Merkez Ofis, 4.Levent/İstanbul
Yakında
Kayıt Olun

EĞİTİM KAYIT FORMU

Adınız Soyadınız (gerekli):

Epostanız (gerekli):

Telefon No: (gerekli)

Firma Adı:

Abone No:

Görevi:

Eğitim Tipi:

Mesajınız:

EĞİTİM YERİ

GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ VE HACCP EĞİTİMİ


Eğitimin Amacı:

Gıda ürünlerinin üretim ve satış süreci zincirinde bulunan kuruluşların oluşabilecek fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik riskleri ortadan kaldırması ya da bu riskleri kabul edilebilir asgari seviyeye çekmesi maksadı ile uluslararası gıda güvenliği yönetim sistemi olan HACCP’ye uygun olarak süreçlerin oluşturulmasını ya da düzenlenmesini amaçlamaktadır.


Eğitimin Kapsamı:

Avrupa Birliği entegrasyonunda en önemli konulardan biri olan Gıda Güvenliği belli bir sistem dahilinde kontrol altına alınmalı ve düzenli olarak takip edilmelidir. HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi konusunda uluslar arası bir standarttır ve dünya çapında bir çok gıda firması tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerdeki beklentiler ve Türk Gıda Kodeksi’nin şartları da HACCP ile uyumludur.

5996 sayılı kanun kapsamında Gıda Hijyeni Yönetmeliği ve Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliklerinde de belirtilen HACCP ilkeleri doğrultusunda hazırlanan eğitim içeriğimiz kurumunuzda Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini kurmanız ya da mevcut sistemi optimize etmeniz için gerekli bilgileri vermek üzere hazırlanmıştır.


Katılımcı Profili:

Gıda Mühendisleri, Gıda Üreticileri, Gıda Toptancıları, Gıda Perakendecileri, Catering Firmaları, Denetimciler

Eğitim İçeriği:

 • HACCP Nedir?
 • Gıda Güvenliği Nedir?
 • Yasal Düzenekte Gıda Güvenliği
 • Türk Gıda Mevzuatında Haccp
 • HACCP El Kitabının Yazılması
 • HACCP Genel İlkeleri
 • HACCP İçin Gerekli Tanımlar
 • HACCP Ekibinin Oluşturulması
 • Ürün Tanımlaması
 • Akış Şemasının Oluşturulması
 • HACCP Temel Prensipleri
  1. Prensip  : Tehlike Analizi Yapılması
  2. Prensip : Kritik Kontrol Noktalarını Belirlemek
  3. Prensip : Her Kritik Kontrol Noktası İçin Kritik Limitleri Belirlemek
  4. Prensip : Her Kritik Kontrol Noktası İçin İzleme Sistemini Oluşturmak
  5. Prensip : Düzeltici Faaliyetlerin Oluşturulması
  6. Prensip : Doğrulama Prosedürlerinin Oluşturulması
 • Prensip : Dokümantasyon Ve Kayıt Sisteminin Oluşturulması
 • Risk Analizi Nasıl Yapılır?
 • Tehlikeler Nelerdir?
  1. Biyolojik Tehlikeler
  2. Kimyasal Tehlikeler
  3. Fiziksel Tehlikeler
  4. Alerjenler
 • Kritik Kontrol Noktalarının Bulunması
 • Önleyici Faaliyetler
 • Düzeltici Önleyici Faaliyetler
 • Dökümantasyon ve Kayıt
Eğitim Broşürü İndir

Bu programa katılanlara Lebib Yalkın tarafından hazırlanmış sertifika verilecektir.
Lebib Yalkın Abonelerine %15 indirim uygulanacaktır.
Eğitim KDV oranı %18’dir.
Öğle yemeği, çay-kahve ve diğer ikramlar katılım bedeline dahildir.
Katılımcılara 1 aylık ücretsizMEVBANK – mevzuat ve içtihat programı – kullanımı hediye edilecektir.
Katılımcı sayısı sınırlıdır; başvuru sırasına göre ön kayıt yapılacaktır. 


Eğitimci:

Zehra Uyanık – Gıda Mühendisi
Gıda mühendisliği eğitiminden hemen sonra et sektöründe Beşler Özel Et Kombinası’nda (Karizma Beşler) üretim mühendisi olarak çalışmaya başlayan Zehra UYANIK, 1997 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmen olarak atanıp Barbaros Hayrettin Paşa Teknik Lisesi’nin Gıda Teknolojisi Bölümü’nde yaklaşık 7 yıl Gıda Teknisyeni yetiştirdi. Bu süre devam ederken Milli  Eğitim Bakanlığın müfredat komisyonunda yer alarak, Gıda Teknolojisi bölümünün ders içeriklerinin hazırlanmasında görev aldı.

Ardından yetiştirdiği öğrencilerin çalışma alanı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na kurumlararası geçiş yaptı. 5 yıl Bakanlık bünyesinde farklı departmanlarda (İthalat, İhracat, Yurt içi denetim, Mevzuat çalışmaları vb.)farklı pozisyonlarda görev aldı. Bu süre içerisinde Gıda Kontrolörü- Denetçisi, Organik Tarım Kontrolörü yetkinliklerini kazandı. Aynı süre içerisinde “ HACCP Temel Prensipleri, Mevzuat ve Tetkik”,“Türkiye’de Gıda Güvenliği ve Kontrol Sisteminin Yeniden Yapılandırılması ve Güçlendirilmesi” adlı Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi kapsamında” ISO 9001:2000-Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, Dokümantasyon Eğitimi, İstatistiksel Proses Kontrol Eğitimi, ISO 17020 –Çeşitli Tipteki Denetim Kuruluşlarının Çalıştırılması İçin Genel Kriterler Eğitimi, Tarım Ürünlerinin Depolanması ve Muhafazası, Organik Tarım Eğitimi gibi birçok eğitime katılıp her geçen gün daha çok öğrenme isteğini tüm edindiği bilgi birikimini aktarma isteği ile önemli bir karar verip Bakanlık bünyesinden özel sektöre, GNC Türkiye’ye Eğitim Müdürü olarak geçiş yapıp 300 kişilik bir ekibin gelişimi için çalışmalarına, eğitim vermeye ve almaya devam etmiştir.

Gıda denetimi tecrübesini aktarmak adına SGS Türkiye’nin gıda denetiminin yönetimini üstlenerek çalışma hayatına devam etmiştir. Özel ilgi alanı ve uzmanlık konusu olan Takviye Edici Gıdalar ve Sağlık onu Hiperfarma şirketine Genel Müdür olarak çalışmaya yönlendirmiştir. Tüm bu çalışmalarda edindiği bilgi ve tecrübeyi kendine ait şirketinde sektöre aktarmaya devam etmektedir.  Halen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda bazı mevzuat çalışmalarının komisyon üyesidir. Çalışma hayatında en büyük gücün bilgi olduğuna inancı her geçen gün güçlenmektedir.  ISO 22000: 2005 Baş Denetçisi olan Uyanık Türkiye Hentbol Federasyonu kapsamındaki Hentbol Magazin dergisindeki köşesinde 5 yıldır beslenme konusunda köşe yazarlığı da yapmaktadır. Kişisel gelişim, Yönetimsel Yetkinlikler ve Tasavvuf alanında bir çok eğitime katılmış olup, öğrenciliğine hiç ara vermeden devam etmektedir.

 


Benzer Eğitimler: